Upotreba dinamičkog Html-a pri izradi web strana
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 12 | Nivo: Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb

Uvod
Od početaka masovnijeg korištenja interneta za izradu internet stranica koristio se jezik za označavanje HTML (Hypertext Markup Language). Njegova osnovna zadaća bila je da na jednostavan i pregledan način prikaže tekst i slike. Kako je vrijeme prolazilo tako su i zahtijevi za sadržajem sa više mogućnosti sve više rasli. Sukladno tome pojavljivale su se nove tehnologije, jezici i protokoli te razna razmišljanja o tome što sve internet stranice mogu i trebaju sadržavati. Pri tome se mnoge od tih tehnologija do danas nisu održale. U ovom seminaru govoriti ću o onim tehnologijama/jezicima koji se danas pretežno koriste pri izradi preglednih i funkcionalnih internet stranica.
Dinamički HTML
Većina današnjih internet stranica su izrađene u većoj ili manjoj mjeri korištenjem dinamičkog HTML-a (u nastavku teksta - DHTML). Iako bi se po samom nazivu dalo zaključiti da je riječ samo o novijoj tj. naprednijoj verziji jezika HTML, DHTML predstavlja ipak nešto drugo.
DHTML je samo oznaka da se pri izradi internet stranica koristi nekoliko tehnologija. To je zapravo ideja o tome koje (već postojeće) jezike i na koji način ih se treba/može koristiti pri izradi stranica. Ti jezici su: HTML CSS skriptni jezik: JavaScript,VBScript Ovdje je važno napomenuti i Document object model (skraćeno DOM). DOM ne predstavlja neki konkretan jezik već je to model po kojemu se u HTML-u stranica gradi od objekata. On je bitan jer predstavlja poveznicu između HTML-a koji sadrži objekte i CSS-a i skriptnog jezika koji tim objektima na neki način upravljaju tj. dodjeljuju ili mijenjanju objektima u HTML-u neka svojstva.
Mogućnosti DHTML-a
Ispravnom uporabom i kombinacijom jezika koji sačinjavaju DHTML pružaju se velike mogućnosti za manipuliranje stranicama. Spomenuti ću par najvažnijih (u zagradi je navedeno koji od jezika omogućava pojedinu opciju): interakcija s posjetiteljima stranice (JavaScript) mogućnost prilagodbe stranica ljudima s posebnim potrebama (CSS) mijenjanje izgleda stranice nakon učitavanja - "živi" elementi (JavaScript) lakše održavanje tj. izmjena izgleda stranica (CSS)
Sadržaj ovog seminara
Kao što je već ukratko objašnjeno DHTML ne predstavlja konkretni jezik već označava uporabu više jezika za izradu internet stranica. Za svaki od tih jezika bi se mogao napisati poseban seminar (a neki su i napisani) pa ću zato u ovom seminaru dati samo kratki osvrt na mogućnosti i ulogu tih jezika za kreiranje DHTML internet stranica. Ono što ću u ovom seminaru pokušati prezentirati su mogućnosti korištenja DHTML-a te na koji način pravilno kombinirati gorespomenute jezike za dobijanje željenog rezultata - kvalitetnih internet stranica.
HTML i DOM
HTML

naslov

podnaslov

Text, text, text...

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!